Sklep korzysta z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii. Zamknij powiadomienie.

Żyworódki - zoo karina sklep zoologiczny gdynia gdańsk

żyworódki rozmnażanie

 

Żyworódki to niezwykle ciekawa i popularna wśród akwarystów rodzina ryb. Wśród nich znajdują się między innymi gupiki, mieczyki, platynki i molinezje. Ich piękne kolory i kształty przyciągają uwagę, dlatego gatunki te często są jednymi z pierwszych mieszkańców w amatorskich akwariach. Eksperci polecają je jako wytrzymałe, spokojne i łatwe w utrzymaniu. Czy naprawdę ryby te są dobre dla początkującego akwarysty? Co trzeba o nich wiedzieć?

 

ROZMNAŻANIE

 

Rozmnożenie rybek w akwarium wydaje się być bardzo łatwe. Wystarczy kupić w sklepie kilka okazów, resztę załatwi natura. Nie jest to jednak tak proste - dobór rodziców jest niezwykle istotny! Najważniejsze, żeby samczyk i samiczka pochodziły z różnych źródeł – rozmnażanie rodzeństwa, choć zakończy się pozytywnym rezultatem, wpłynie negatywnie na narybek. Będzie on wolniej rósł, miał słabszą kondycję, a dodatkowo zwiększy się szansa, że ikra obumrze na samym początku.  Ważne jest, by przy kupować rybki zdrowe, które nie budzą żadnych wątpliwości pod względem rozmiaru, aktywności czy ubarwienia.

 

Kiedy mamy już rybki, warto wiedzieć, jak wygląda proces rozmnażania, jak się przygotować i czego się spodziewać. Inaczej możemy obudzić się pewnego dnia z pływającym w akwarium narybkiem – wtedy może być już za późno na przygotowania. U ryb żyworodnych następuje zapłodnienie wewnętrzne. Samiec zapładnia samiczkę przy pomocy gonopodium, czyli specjalnego narządu, który powstał z przekształconej płetwy odbytowej. Jednorazowy akt zapłodnienia może owocować kilkoma kolejnymi miotami, ponieważ samiczki potrafią przechowywać nasienie (mlecz) i wykorzystać je do zapłodnienia kolejnej partii jaj. Ciąża trwa różnie, w zależności od gatunku, ale zwykle jest to około 3 – 4 tygodni.

 

Kiedy zauważymy, że samiczka jest ciężarna, czekamy do momentu, kiedy jej ciąża będzie już zaawansowana. Wtedy trzeba ją odłowić – można umieścić ją w kotniku bądź odgrodzić jej część siatką w akwarium. Nie można czekać z tym do ostatniej chwili – warto odizolować samiczkę wcześniej, żeby mogła przyzwyczaić się do nowej sytuacji i by obniżyć stres związany  z porodem. Stres wpływa na rybę bardzo negatywnie – może przyczynić się do zwiększenia procentu martwych urodzeń, a nawet zabić samiczkę.

 

Nowy narybek jest niezwykle wrażliwy. Pierwsze dni są kluczowe i najtrudniejsze – jak więc utrzymać nowe rybki przy życiu? Po pierwsze, należy zadbać o czystość w akwarium. Potrzebny będzie filtr, który nie będzie powodował zbyt dużego prądu wody, gdyż może to wyczerpać narybek. Jeśli zauważymy, że na dnie zbiera się brud, należy podmienić wodę. Oprócz filtrów zewnętrznych czy wewnętrznych, warto zainwestować w rośliny, które pomogą w oczyszczaniu wody.  Martwy narybek (zawsze jakaś część zginie, z różnych przyczyn) trzeba odławiać, by nie dać bakteriom i pierwotniakom szans na namnożenie. Mogą one później zaatakować cały miot. Ważne jest także odpowiednie natlenienie akwarium, dlatego zawsze upewnijmy się, że rośliny będą odpowiednio doświetlone – inaczej mogą zabierać tlen, zamiast go produkować.

 

Narybek trzeba karmić pełnowartościowym pokarmem żywym, nie samymi roślinami. Jest im to niezbędne do prawidłowego wzrostu. Pokarm roślinny powinien być jedynie dodatkiem. Rybki muszą otrzymywać pokarm bardzo regularnie – nie można jednak przesadzić z ilością, bo może to bardziej zaszkodzić niż pomóc.

 

Młode należy przetrzymywać według grup wiekowych, najlepiej w osobnym akwarium. Co prawda rybki można wychować w dowolnym zbiorniku, jednak jeśli chcemy uzyskać wartościowe okazy, które będą rosły w odpowiednim tempie, powinno się przeznaczyć dla nich osobne akwarium, co najmniej stulitrowe.

 

GATUNKI

 

GUPIK PAWIE OCZKO

Gupik pawie oczko to jeden z popularniejszych gatunków wśród żyworódek. Jest jednym z przedstawicieli rodziny piękniczkowatych, do których należą żyworódki. Gatunek pochodzi z Ameryki Południowej, do pozostałych części świata został wprowadzony sztucznie, aby walczyć z komarami wywołującymi malarię.

 

U gupików zauważyć można wyraźny dymorfizm płciowy – samczyk osiąga 3-4 cm długości, jego płetwa ogonowa jest wydłużona, a na ciele posiada różnokolorowe plamki. Samica rośnie większa – osiąga nawet 6 cm długości, dodatkowo jej płetwa odbytowa jest zaokrąglona. Spotkać można okazy w wielu barwach i o różnych kształtach płetw, w zależności od formy hodowlanej.

 

Wymagania gupików nie są zbyt wygórowane. Woda w ich akwarium powinna być twarda lub średnio-twarda. Dla kilku okazów w zupełności wystarczy niewielkie, 40-litrowy zbiornik, z dużą ilością roślin i filtrem, dającym delikatny prąd wody. Warto dodać do wody niewielkie ilości soli akwarystycznej, która zlikwiduje pierwotniaki i  ureguluje przemianę materii ryb. Gupiki mają bardzo spokojne usposobienie, można więc je trzymać razem z innymi łagodnymi i niewielkimi rybami – na przykład z kiryskami czy platynkami. Ważne, by pozostałe rybki mieszkające w akwarium z gupikiem nie miały tendencji do obgryzania płetw.

 

Ciąża u gupików trwa około 4-6 tygodni. Ciężarną samicę można rozpoznać po ciemnej plamce za jej płetwą odbytową, zaraz pod brzuchem. W miocie może znaleźć się od kilku do kilkudziesięciu sztuk narybku.

Jeśli nie chcemy rozmnażać osobników z tego gatunku, do zbiornika należy wybrać wyłącznie przedstawicieli jednej płci.

 

MIECZYKI

 

Kolejną popularną grupą ryb z rodziny piękniczkowatych są mieczyki. Pochodzą z Ameryki Środkowej i są uważane za przodków wszystkich odmian ryb hodowlanych. Wykorzystuje się je również w badaniach genetycznych oraz w medycynie.

 

Mieczyki są rybami stadnymi i ruchliwymi, które osiągają rozmiary od 3,5 cm do nawet 18 cm. Samiec posiada bardzo charakterystyczny ogon w kształcie miecza – stąd wzięła się nazwa tego gatunku – a także gonopodium. Samica jest większa i mniej smukła. Istnieje mnóstwo barwnych odmian mieczyków hodowlanych – jak choćby czerwona, pomarańczowa, czarna czy berlińska - a naturalna forma ma kolor szarozielony, z biegnącą wzdłuż ciała zygzakowatą linią boczną.

 

Niewielką grupę ryb z tego gatunku należy trzymać w dobrze oświetlonym akwarium, o pojemności około 100 l. W mniejszym zbiorniku mieczyki mogą karłowacieć – prowadzi to do chorób i ostatecznie śmierci zwierząt. Na jednego samca powinny przypadać 2-3 samice. Samce wyznaczają swoje rewiry i mogą być względem siebie agresywne. Mieczyki można bez problemu trzymać w akwarium ogólnym z innymi rybkami, które posiadają podobne wymagania środowiskowe.

 

Ciąża u mieczyków trwa 4-5 tygodni, duża samica może urodzić od 70 do 250 młodych. Pokarm dla narybku należy bardziej rozdrobnić i zadbać o dobre filtrowanie i napowietrzenie wody.

 

PLATYNKI

 

Platynki inaczej nazywane są zmienniakami plamistymi i pochodzą z  Ameryki Środkowej – głównie z terenów Meksyku, Hondurasu i Gwatemali. Samiczki osiągają długość 7cm. Samce są mniejsze – rosną do ok. 5 cm – i mają wyraźnie widoczne gonopodium. Występuje wiele odmian platynek, między innymi pomarańczowe, niebieskie, czerwone czy czerowo-czarne.

 

Zmienniaki są rybkami o bardzo spokojnym usposobieniu i idealnie pasują do wielogatunkowego akwarium. Nawet samce platynek tolerują siebie nawzajem bez żadnego problemu. Trzymając ten gatunek z innymi przedstawicielami rodziny piękniczkowatych można doprowadzić do stworzenia mieszańców w swoim akwarium.

 

Małe stado platynek można umieścić w zbiorniku o pojemności około 60l. Ryby te potrzebują dużej ilości przestrzeni do pływania, sprzyja im również duża ilość roślin. Woda w akwarium musi być twarda, gdyż platynki źle znoszą wodę miękką.

 

Ciąża u zmienniaka plamistego trwa od 4 do 6 tygodni. Dorosła samica może urodzić nawet 80 młodych, które będą stosunkowo szybko rosły, jeżeli będą odpowiednio karmione. W akwarium powinny się znaleźć rośliny drobnolistne, w których narybek będzie mógł się schronić.

 

MOLINEZJE

 

Molinezje pochodzą z Ameryki Środkowej – ich naturalnym środowiskiem są ujścia rzek. Swoją nazwę zawdzięczają francuskiemu ministrowi finansów Mollienowi, na którego cześć amerykańscy naukowcy nazwali ten gatunek (Mollienesia).

Wśród najbardziej popularnych odmian ,w akwariach spotyka się między innymi molinezję ostroustą – inaczej zwaną Black Molly – oraz molinezję żaglopłetwą.

 

Molinezje z zasady są rybami towarzyskimi i mogą być trzymane w akwarium ogólnym. Dobrymi kompanami będą dla niej inne żyworódki, na przykład mieczyki czy platynki. Dietę molinezji trzeba koniecznie uzupełniac pokarmem roślinnym, podając im na przykład spirulinę.

Ryby z tego gatunku zamieszkują środkowe i górne części akwarium. Potrzebują dużej przestrzeni do pływania, lubią także bujną roślinność.

 

Samica molinezji Black Molly  w hodowli może uzyskać  10 cm długości. Samiec jest odrobinę mniejszy – rośnie do 8 cm, ma także wyraźnie widoczne gonopodium, dzięki czemu łatwo jest rozpoznać płeć rybki. Pomimo czerni w nazwie, ryby można spotkać w różnych barwach. Zwykle to samce są bardziej kolorowe.

 

Ciąża u Black Molly trwa od 4 do 6 tygodni. Przed porodem warto umieścić rybę w kotniku, żeby uniknąć pożarcia młodych. W jednym miocie znajduje się od 10 do 60 sztuk narybku, które należy karmić rozdrobnionym pokarmem.

 

Natomiast molinezja żaglopłetwa jest dość wymagającym przedstawicielem tego gatunku. Samca można rozpoznać po bardzo rozłożystej płetwie grzbietowej, którą w okresie godowym stawia niczym żagiel (stąd nazwa tego gatunku), by odstraszyć rywali i zaimponować samicy. Samiec osiąga ok. 15 cm długości, samica jest większa – może mieć nawet 18 cm.

 

Samca molinezji żaglopłetwej najlepiej trzymać w zbiorniku w towarzystwie trzech samic. Akwarium powinno być dobrze oświetlone, bogato obsadzone roślinami i z dość silnym, wymuszonym prądem wody.

 

Rozmnażanie molinezji żaglopłetwej jest trudniejsze, niż w wypadku pozostałych przedstawicieli piękniczkowatych. Samce podczas zalotów z dużą zawziętością ścigają samice, dlatego też zaleca się rozmnażanie w haremie 2-3 samic i jednego samca. Dorosła samica rodzi około 20 – 60 sztuk narybku co 4-8 tygodni. Gęsta roślinność w akwarium zwiększa szanse młodych na przetrwanie. Najlepiej odizolować samicę, która spodziewa się młodych.  

 

Jeśli planujesz założenie akwarium, lub już je posiadasz, chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat ryb żyworodnych lub potrzebujesz szczegółowych informacji, zapraszamy do naszych marketów ZOO KARINA, nasi specjaliści chętnie udzielą Ci profesjonalnej porady.

5/21/2018 8:48:38 PM